Blogging

Latvijas saunas kultūra

Latvijas saunas kultūra: Tradicionālās un modernās saunas Rīgā

Kaut arī visas Ziemeļeiropas valstis piekopj savas pirts tradīcijas, neviena no tām nesaista pagānu tradīcijas, pirts meistara sertifikātu, aromterapiju, alu un siltumu, piemēram, kā mazās Baltijas valsti. Ir iespējams gan tradicionālā saunā, gan mūsdienīgā saunā. Ceļo pa ceļam un izpētiet Latvijas pirts kultūru.

Latvijas pieredze pirts lietās

20. gadsimta sākumā Rīgā bija septiņpadsmit pirts. Tomēr pēc Otrā pasaules kara un 50 gadu padomju okupācijas izdzīvoja tikai Balta pirtis. Kopš 1908.gada Balta Pirts no trešdienas līdz svētdienai piedāvā tradicionālo latviešu saunu.

Latvijā tradicionālā saunā ir iesprostoti pagānu rituāli, kas pastāvēja pirms 13. gadsimta pārvēršanas kristietībā. Tātad iegultā ir pirts tradīcija Latvijas vēsturē un kultūrā, ka vairāk nekā 300 tradicionālo ļaužu dziesmas tika rakstītas, lai svinētu savus rituālus. Vēsturiski pirts kalpoja vairākiem mērķiem. Tā bija atsevišķa ēka no dzīvojamām mājām, kas darbojas kā pirts, vieta, kur sievietes dzemdēja vai paņēma jaundzimušos pirmo vannu un kur cilvēki tika uzņemti pirms nāves. Pirts bija tik svarīgs, ka tad, kad ģimenes apmetās jaunu zemi, tās bieži to uzcēla pirms mājas vai klēts celtniecības.

Tradicionāls pirts ir mitra sauna, kurā izmanto ūdeni, nevis sausu siltumu. Aukstā ūdens tiek savākts no tuvējā dīķa vai jūras vai no krāna, un uzlej uz akmeņiem, ko apsilda koksnes uguns.

Agrākos laikos uzskatija, ka tvaiks ir burvju spēks. Latvijas slota var ietvert augus, piemēram, ceriņu ziedus, lai izārstētu iekaisumu, liepu ziedus, lai attīrītu ādu vai nātres papildu stimulēšanai. Vasarā slota zarus un augus savāc un izmanto svaigā veidā.

Papildus slota tradicionālajai Latvijas pirts pieredzei tiek izmantots sāls skrubis, lai attīrītu poras un siltu medu, kas tiek izmantots kā ķermeņa eļļa. Tā ir divu vai trīs stundu pieredze, iesaistot vairākas sildīšanas telpas sēžu sērijās, izmantojot slota, un pēc tam lecot aukstajā baseinā, dīķī vai sniegā.

Autentisku pirts pieredzi vada saunas meistars sauc par pirtnieku, kura apmācība un sertifikācija ļauj viņiem pielāgot savu pieredzi. Viņi palīdzēs jums izlemt, cik ilgi jums vajadzētu palikt pirtī un labāko augu un zaru kombināciju jūsu slotai.

Labidien, lasītāji! Mani sauc Alina, un visu savu mūžu esmu interesējusies par pirtīm un koka mājām, tādēļ esmu izveidojusi blogu - Laimes māja.